Tepelná čerpadla TČ - základní informace

Tepelná čerpadla (TČ) reprezentují moderní způsob vytápění a ohřevu teplé vody, který je nezávislý na dodávkách zemního plynu, a který je vícenásobně účinější než konvenční zdroje tepla. Tepelná čerpadla využívají energii skrytou v našem bezprostředním okolí - v okolním vzduchu nebo geotermální energii v zemi nebo spodní vodě.

Tepelná čerpadla přeměňují nízkopotenciální teplo na využitelné za současné spotřeby elektrické energie. Poměr vložené a získané energie se nazývá topný faktor a pohybuje se zhruba mezi 2 - 4, tedy z jedné spotřebované kWh elektřiny tepelné čerpadlo "vyrobí" 2 - 4 ale také 5 kWh (18MJ) tepelné energie v závislosti na provozních podmínkách.

Např. označení TČ A2 / W50 znamená: Vstupní teplota primárního zdroje tepla (vzduch) +2 °C, výstupní teplota topné vody +50 °C.

Při výběru a srovnávání tepelných čerpadel od různých výrobců musíme porovnávat podle stejných vstupních parametrů!

Tepelná čerpadla "vzduch-voda" jsou jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících segmentů trhu s obnovitelnými zdroji určenými k vytápění a ohřevu TUV. Zejména odpadá technická a administrativní náročnost s provedením vrtů pro TČ "země-voda" a také nejsou odkázána na dostatečně vydatný zdroj vody nutný pro TČ voda-voda. Vzduch je prakticky všude a jedinými rozhodujícími omezeními jsou teploty vzduchu pod -25°C, kdy přestává být tepelné čerpadlo účinné, a je třeba ho nahradit jiným zdrojem tzv. bivalentním (např. vestavěným elektrokotlem, kotlem na biomasu atp.).

Tepelné čerpadlo TČ - princip

TČ - princip

Tepelné čerpadlo (TČ) pracuje na prakticky stejném principu jako obyčejná lednička. Základními prvky celého zařízení jsou:

  • Kompresor
  • Kondenzátor
  • Výparník
  • Expanzní ventil

Principem je tzv. chladící okruh s parním oběhem.

Zjednodušený princip TČ lze popsat následovně:

Do výparníku TČ se přivádí zdroj nízkopotenciálního tepla (ze vzduchu, z vody). Toto teplo způsobuje vypařování chladiva, jehož páry přenáší tepelnou energii do kompresoru. Pracovní látka (vzduch, voda) při proudění přes výparník se při tom ochladí. Tzv. primární okruh TČ.

Kompresor TČ dále nasává páry z výparníku a vytlačuje je do kondenzátoru, přičemž i teplo hnacího motoru kompresoru se převádí na teplo a k výslednému teplu se přičítá.

Z kondenzátoru TČ se teplo odvádí cirkulující pracovní látkou (topné médium), které se přivedlo z výparníku a kompresoru chladivem v plynném stavu (parami). Odvodem tepla páry chladiva kondenzují (kapalní). Převedeným teplem se topné médium ohřívá a odvádí se do soustavy topení. Cirkulaci topného média zajišťuje tzv. sekundární okruh tepelného čerpadla.

Chladivo v kapalném stavu po zkondenzování v kondenzátoru se za vyššího tlaku škrtí (převádí) do výparníku. Zde se zase vypaří při nižším tlaku a celý proces se opakuje.

Tepelná čerpadla TČ - dodávka a montáž

Tepelná čerpadla (TČ)  společnost TermoWatt s.r.o. dodává a instaluje v celé České republice a to především ve městech Česká Lípa, Praha, Nový Bor, Mimoň, Liberec, Děčín, Ústí nad Labem, Litoměřice, Mnichovo Hradiště, Mladá Boleslav, Chrastava, Bedřichovm Jablonec nad Nisou,Varnsdorf, Rumburk, Kosmonosy, Dobrovice,Nymburk, Mělník,Poděbrady, Jičín, Turnov,Semily, Železný Brod,Štětí, Neratovice, Lovosice, Doksy, Cvikov, Stráž pod Ralskem, Kamenický Šenov, Jablonné v Podještědí, Zákupy, Žandov, Ralsko, Dubá, Brniště, Skalice u České Lípy, Stružnice, Jestřebí, Kravaře, Sosnová, Sloup v Čechách, Provodín, Horní Police, Nový Oldřichov, Zahrádky, Svor, Blíževedly, Volfartice, Dubnice, Kunratice u Cvikova a jejich a okolí.

Zpět na úvodní stránku www.termowatt.cz