Aktuality

Přejit na archiv aktualit

3.5.2019 - Kotlíkové dotace 2019 3. poslední výzva

Co dotace podporují

Výměnu kotle na pevná paliva s ručním přikládáním, který nesplňuje požadavky 3., 4. nebo 5. třídy dle ČSN EN 303-5, za nový, ekologický zdroj tepla.

Typy podporovaných zařízení a výše podpory

  • Tepelné čerpadlo – až 80 % způsobilých výdajů, nejvýše 120 000 Kč
  • Kotel na biomasu (samočinná dodávka paliva) – až 80 % způsobilých výdajů, nejvýše 120 000 Kč
  • Kotel na biomasu (ruční dodávka paliva) – až 80 % způsobilých výdajů, nejvýše 100 000 Kč
  • Plynový kondenzační kotel – až 75 % způsobilých výdajů, nejvýše 95 000 Kč

Konkrétní dotované výrobky najdete v Seznamu registrovaných kotlů / výrobků. Seznam má doporučující charakter.

Bonusy

Prioritní oblasti – bonus 7 500 Kč
Kombinace s programem Nová zelená úsporám – bonus až 20 000 Kč

Co můžete z dotace uhradit (způsobilé výdaje)

  • Nový kotel / zdroj včetně nákladů na jeho instalaci
  • Novou otopnou soustavu
  • Rekonstrukci otopné soustavy včetně nezbytné regulace a měření, úpravy spalinových cest
  • Projektovou dokumentaci

Kde a kdy můžete žádat

Na krajském úřadě poté, co váš kraj vyhlásí výzvu pro občany. Kontakty na kraje

K obecným dotazům můžete využít informační e-mail: kotliky@sfzp.cz.

Termíny vyhlášení a zahájení příjmu v krajích

Kraj Vyhlášení výzvy Příjem žádostí
Jihočeský přelom srpen/září přelom září/říjen
Jihomoravský 2. polovina září 2. polovina října
Karlovarský 1. 4. 2019 1. 7. 2019
Královéhradecký 1. 7. 2019 11. 9. 2019
Liberecký 15. 7. 2019 23. 9. 2019
Moravskoslezský 10. 4. 2019 13. 5. 2019
Olomoucký 30. 4. 2019 4. 6. 2019
Pardubický 30. 9. 2019 31. 10. 2019
Plzeňský září 2019 říjen 2019
Praha 16. 9. 2019 31. 10. 2019
Středočeský 3. 5. 2019 3. 6. 2019
Ústecký 1. týden v červenci 16. 9. 2019
Vysočina září 2019 říjen 2019
Zlínský září 2019 říjen 2019

Stav k 11. 4. 2019

Bližší informace k dotacím ve svém kraji najdete na těchto webových stránkách krajských úřadů.

Kotlíkové půjčky

Jsou dostupné v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji. O výhodnou půjčku na výměnu kotle můžete požádat na svém obecním/městkém úřadě. Po výměně splatíte část půjčky z kotlíkové dotace. S vyřízením půjčky i dotace vám pomůže vyškolený pracovník obecního úřadu.

Půjčka je bezúročná, nezaplatíte ani korunu navíc.

Prostředky na financování půjček poskytuje obcím od 6. 2. do 29. 11. 2019 Státní fond životního prostředí ČR. K dispozici je celkem 740 milionů korun.

Na kotlíkovou půjčku se ptejte na svém obecním či městském úřadě.

Informace o dotacích pro kraje

Alokace – 3,125 miliard Kč
Způsobilé výdaje – od 15. 7. 2015

 

21.2.2016 - Akční ceník únor 2016

Je pro Vás rozhodující bezhlučný provoz venkovní jednotky? Máte jedinečnou šanci koupit sestavu nejtiššího tepelného čerpadla NIBE F2030 za skvělou cenu. Podrobnosti a akční nabídce NIBE  v tomto souboru NIBE AKCE 2016-únor.


16.7.2015 - Kotlíkové dotace 2015 nejen pro Liberecký kraj (zdroj: www.sfzp.cz)

Dotace z programu Nová zelená úsporám, které byly spuštěny 15.5.2015 jsou již vyčerpány. Proto zájemci o tepelná čerpadla a ostatní ekologické vytápění přivítali včerejší vyjádření Ministrestva životního prostředí.

MŽP zveřejnilo základní podmínky pro nové "kotlíkové dotace" a vyhlásilo výzvy pro kraje. Na výměnu starých kotlů je 9 miliard. (tisková zpráva)

 
15.07.2015 - Až 85% dotaci z maximální částky 150 tisíc Kč bude možné získat na výměnu starého kotle na pevná paliva za jiný, ekologičtější zdroj a tzv. mikro-energetická opatření. Ministerstvo životního prostředí dnes zveřejnilo základní rámec podmínek kotlíkových dotací, které budou nově hradit evropské fondy. Právě kvůli financování z fondů EU si nejdříve o peníze musí zažádat kraje, které budou následně poskytovat dotace přímo občanům. Ministerstvo pro kraje dnes zveřejnilo 1. výzvu v hodnotě 3 miliardy korun. Kraje musí o dotaci pro občany zažádat do 30. září.

Česká republika se dlouhodobě potýká se znečištěným ovzduším. Téměř 90 % celkových emisí karcinogenního benzo(a)pyrenu a téměř 40 % celkových emisí prachových částic PM10 pochází ze sektoru lokálního vytápění domácností. Právě tyto látky, které způsobují vážné potíže dýchacího ústrojí, jsou nejčastěji obsahem spalin ze zastaralých uhelných kotlů v domácnostech. Takových kotlů, které bude potřeba vyměnit, je podle odhadů MŽP přes 350 tisíc po celé České republice. „V celé Evropě se už desetiletí řeší zplodiny z velkých průmyslových zdrojů, do kterých sama EU investuje stovky miliard eur ročně. Problematiku znečištěného ovzduší je ale třeba řešit komplexně, což vyžaduje přísnější legislativu a nemalé investice. V ČR se lokální topeniště na celkovém znečištění ovzduší polétavým prachem podílejí celými 38 % a my jsme vyjednali v EK revoluční program, který ke zlepšení našeho ovzduší bezpochyby přispěje. Podařilo se nám získat prostředky z evropských fondů, které budou mít možnost úplně poprvé využít přímo občané, a to na výměnu starých neekologických kotlů za moderní nízkoemisní na biomasu, uhlí nebo jejich kombinaci, za tepelné čerpadlo nebo plynový kotel. Naším cílem je do roku 2020 vyměnit minimálně 80 tisíc kotlů po celé České republice,“ komentuje současný stav ministr životního prostředí Richard Brabec. 

Od roku 2022 nebude podle platného zákona o ovzduší v ČR možné provozovat v domácnostech staré neekologické kotle 1. a 2. emisní třídy. Už od roku 2014 smí být na český trh uváděny jen kotle 3. emisní třídy a vyšší, od roku 2018 to budou jen kotle 4. emisní třídy a vyšší. Zároveň je v mezirezortním připomínkovém řízení novela zákona o ochraně ovzduší, která zavádí možnost kontroly provozu kotlů přímo v domácnostech. S povinným přechodem na ekologičtější kotle pomůže občanům Ministerstvo životního prostředí, díky 9 miliardám, které získalo na výměnu kotlů v domácnostech od Evropské komise. 

„Pro kotlíkové dotace si občané zajdou na kraj. Ministerstvo dnes vyhlašuje první výzvu pro všechny kraje, které se musí se svými projekty do 30. 9. přihlásit na Státní fond ŽP o prostředky z Operačního programu Životní prostředí. Ministerstvo v rámci výzvy pro kraje stanovilo povinné podmínky, které kraje musí při vyhlašování podmínek pro občany dodržet. Zároveň jim dalo poměrně široké pole pro rozhodování, jak budou finální krajské dotace pro veřejnost vypadat. Základními a neměnnými podmínkami jsou např. výše dotace, povinná emisní třída u všech kotlů a povinná mikro-energetická opatření u domů s horšími energetickými vlastnostmi. Naopak např. to, zda kraj podpoří výměnu celé možné škály zdrojů, zda bude dotace proplácet žadateli nebo přímo dodavateli nebo jestli doplatí zbývající část dotace, je na rozhodnutí krajů,“ říká ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman. Po schválení krajských projektů ze strany MŽP budou kraje vyhlašovat vlastní výzvy přímo pro veřejnost. „Očekáváme, že některé kraje to stihnou ještě letos na podzim,“ dodává Valdman. 

„Evropská komise původně vůbec nechtěla podporovat výměnu uhelných kotlů opět za ty uhelné. Ale nový kotel na uhlí s těmi nejpřísnějšími ekologickými parametry může mít o více než 90 % nižší emise benzo(a)pyrenu i prachu oproti tomu starému neekolgoickému. Také EK nechtěla podporovat výměnu kotlů v bytech a domech, ze kterých teplo výrazným způsobem uniká. Nakonec se nám podařilo najít řešení pro Komisi přijatelné. Všechny nové kotle budou muset splňovat nejpřísnější technické a emisní parametry, a pokud nebude v energetickém průkazu budovy vyznačena minimálně třída C, pak bude nutné spolu s výměnou kotle udělat i drobná energetická opatření, jako např. izolace oken a zateplení stropu, sklepa nebo půdy. Celková dotace na kotel a související úpravy může dosáhnout až 85 % z maximální částky 150 tisíc korun. Kotle, které budou v rámci programu dotovány, budou součástí speciálního seznamu, který povede Státní fond životního prostředí ČR, a do kterého se od 20. července mohou hlásit výrobci a dodavatelé, kteří splňují zmíněné technické požadavky,“ říká ministr Brabec. 

Výše dotace je odstupňovaná podle typu kotle (na nový uhelný zdroj je dotace nejmenší, na kotel jen na biomasu je dotace nejvyšší) a podle umístění v rámci znečištěných oblastí (oblasti s překračovanými limity znečištění ovzduší mají 5% výhodu). 

Pokud dům nesplňuje požadavky na energetickou třídu C, bude nutné spolu s výměnou kotle udělat také tzv. mikro-energetická opatření. Míra dotace na mikro-energetická opatření je stejná jako u kotle, nejvýše však z částky 20 000 korun (které jsou součástí max. celkové částky 150 tisíc korun). Případně bude možné využít kombinaci s programem Nová zelená úsporám, pokud se občan rozhodne pro komplexnější zateplení. S určením nejvhodnějších opatření občanům pomůže energetický specialista, kterého bude také možné hradit z dotace, stejně jako případné vypracování projektu. Spolu s instalací nového kotle bude nutné realizovat další technické úpravy – např. novou otopnou soustavu, vyvložkování komína či propojení plynové přípojky z HUP na vlastním pozemku do domu. I takové úpravy může hradit kotlíková dotace. Finální podobu podmínek pro občany budou stanovovat kraje, proto se jednotlivé podmínky v krajích můžou lišit. Kraje nyní připravují projektové žádosti o dotaci z OPŽP, jejich finální podoba bude předmětem jednání mezi MŽP a příslušným krajem. První žádosti očekává MŽP do dvou měsíců. 

Přílohy TZ

Podmínky dotací s technickými detaily pro kraje i fyzické osoby:

Základní pravidla pro kraje (PDF) Základní pravidla pro fyzické osoby (PDF)

Seznam prioritních oblastí:

Seznam prioritních měst a obcí (PDF)

Prezentace z tiskové konference:

Prezentace z TK (PDF)

Kotlíkové dotace v kostce

Na co dostanete dotaci:

- zdroj včetně nákladů na jeho instalaci
- nová otopná soustava
- rekonstrukce otopné soustavy včetně nezbytné regulace a měření, úpravy spalinových cest
- finančně méně náročná opatření na snížení energetické náročnosti budovy (max. 20 tis. Kč)
- služby energetického specialisty
- projektová dokumentace

Maximální náklady, ze kterých bude hrazena dotace: 150 tis. Kč (tj. maximální výše dotace 127,5 tis. Kč)

Podporovaná zařízení budou uvedena v závazném seznamu vedeném SFŽP ČR

- Od 20. 7. 2015 lze do závazného seznamu SFŽP ČR zapisovat tepelná čerpadla a kondenzační kotle na zemní plyn.
- Kotle na pevná paliva bude možné na seznam zapisovat po oficiálním zveřejnění nařízení EK k Ekodesignu koncem července.

Výše podpory:

Kotel výhradně na uhlí 70 %
Kombinovaný kotel (uhlí + biomasa), plynový kotel 75 %
Kotle výhradně na biomasu a tepelná čerpadla 80 %
+ dalších 5 % pro oblasti se zhoršenou kvalitou ovzduší (seznam měst a obcí se znečištěným ovzduším)

Pokud máte dům, který nesplňuje energetickou účinnost C, bude povinností realizovat zároveň jedno z následujících energetických opatření (nejvhodnější opatření vám doporučí energetický specialista): viz Tabulka (PDF)

Kde a kdy budete žádat:

Na krajském úřadě poté, co váš kraj vyhlásí výzvy pro občany.

Co budu muset určitě povinně doložit:

- Žádost o poskytnutí dotace - budou k dispozici na krajských úřadech.
- Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB).
- Fotodokumentace stávajícího kotle napojeného na otopnou soustavu a komínové těleso, uvedení jeho typu (odhořívací, prohořívací apod.), materiálu (ocel, litina) a jmenovitého výkonu. Prohlášení o jeho funkčnosti a používaném/ých palivu/ech.
- Písemný souhlas spoluvlastníků domu v případě, že je jich více.
- Písemný souhlas vlastníka pozemku v případě, kdy vlastník nemovitosti je odlišný od vlastníka pozemku, na němž se rodinný dům nachází.
- Další přílohy definované příslušným krajem dle jeho individuálních potřeb, souvisejících s nastavením přidělování podpory.

Další podobné články v následujích odkazech:

 

12.5.2015 - Akční nabídka LÉTO NIBE 2015

S koncem topné sezony nastává čas pro rozhodnutí zda vyměnit zdroj tepla pro Váš dům. Nečekejte na podzim, kdy je většina topenářských firem plně vytížena, stoupá poptávka a tím i ceny za zdroje tepla. Využijte akčních slev v časově omezené nabídce „Léto NIBE 2015“. Zakoupením kompletní sestavy tepelného čerpadla vzduch-voda a systémové jednotky nebo ohřívače TV podstatně ušetříte – viz akční ceník. Pokud máte pozemek můžete využít naší nabídky kdy k tepelnému čerpadlu země-voda do výkonu 12kW nabízíme PE potrubí zemního kolektoru zdarma. Je pro Vás rozhodující bezhlučný provoz venkovní jednotky? Máte jedinečnou šanci koupit sestavu nejtiššího tepelného čerpadla NIBE F2030 za skvělou cenu. Kontaktujte obchodní zástupce NIBE pro více podrobností k akční nabídce i k možnosti získat dotaci z programu Nová zelená úsporám 2015.

Podrobnosti a akční nabídce NIBE  v tomto souboru NIBE AKCE Léto 2015


13.5.2015 - Dotace nová zelená úsporám

Ministr životního prostředí Richard Brabec dnes představil hlavní změny v programu Nová zelená úsporám pro rok 2015. Cílem změn je otevření programu širšímu okruhu zájemců.

Od 1. dubna spouští MŽP a SFŽP výzvy pro rodinné domy v celé ČR a pro pražské bytové domy. U rodinných domů si mohou žadatelé požádat o dotaci ve stovkách tisíc korun, pro ty bytové půjde i o miliony.

Žádosti začne Státní fond životního prostředí ČR přijímat elektronicky od 15. května. Letos bude na energetické úspory rozděleno 1,1 mld. korun, z toho je 600 milionů určeno pro majitele rodinných domů na celém území České republiky a 500 milionů pro majitele bytových domů v Praze.

Program prošel i pro letošní rok několika změnami s cílem usnadnit podmínky programu a rozšířit okruh žadatelů o dotaci. Letos je nově možné získat příspěvek i na menší energetické úpravy, tzv. dílčí opatření, s podmínkou snížení spotřeby energie min. o 20 %. Takové snížení představuje např. výměna oken a dveří a dílčí zateplení. „Na dotace tak budou moci dosáhnout i ti, kteří aktuálně nemají pohromadě více peněz na nákladnější rekonstrukce, ale budou zateplovat postupně. Zavedením této možnosti se program otevírá de facto bez rozdílu všem majitelům domů," komentuje jednu z hlavních změn ministr Brabec.

„Další, myslím, pro lidi zásadní změnou, která program otevře širšímu okruhu zájemců, je zkrácení lhůt Státního fondu životního prostředí na administraci programu. Maximálně 3 týdny bude trvat schválení žádosti, 3 týdny bude mít Fond na kontrolu dokumentace a výpočet výše dotace a 3 týdny na vyplacení dotace. Ne každý si může dovolit nechat své peníze takzvaně ležet ladem na úřadu.

Předpokladem pro dodržení lhůt je samozřejmě bezchybná žádost i realizace a její doložení dokumentací. Věřím, že to, co se nám povedlo krizovým řízením u dočerpání fondů, se nám podaří i u zrychlení administrace programu Nová zelená úsporám. Ty peníze jsou tady pro lidi, kteří chtějí ušetřit, a pro naše lepší a zdravější životní prostředí," říká ministr Brabec. Další významnou letošní změnou je zjednodušení výpočtu výše dotace prostřednictvím zavedení takzvaných paušálů na metr čtvereční. „V případě zateplení a výměny oken a dveří se paušálem rozumí jednotková dotace, která je poskytována na jeden metr čtvereční realizovaného opatření. Výše jednotkové dotace se liší dle typu upravované nebo měněné konstrukce. Jiná je pro okna, jiná pro fasádu a podobně. Platí, že čím lepší je konečný stav domu, tím vyšší je jednotková dotace," vysvětlil ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

 Žádosti bude Státní fond životního prostředí přijímat elektronicky od 15. května. Potřebné dokumenty žadatelé donesou osobně nebo zašlou na příslušné krajské pracoviště SFŽP do 5 dnů od podání elektronické žádosti. Oproti minulým výzvám ubyde povinných dokumentů při podání žádosti, protože některé z nich budou vyžadovány až v okamžiku doložení realizace opatření, tedy až na konci celého procesu.

Příjem žádostí skončí 31. října, pokud nebudou vymezené prostředky vyčerpány dříve. Program Nová zelená úsporám byl v průběhu loňského roku široce diskutován s mnoha odborníky. Jeho změny a novinky podporuje mnoho profesních svazů, např. také aliance Šance pro budovy. „Současné vedení ministerstva loni výrazně zrychlilo příjem žádostí, zjednodušilo administrativu i podmínky. K dalšímu zpřehlednění dojde i letos, což jednoznačně vítáme.

Dobrou zprávou je i vyhlášení podpory pro bytové domy, zároveň jsme rádi, že podmínky pro rodinné domy zůstaly v podstatě stejné jako loni,"uvedl ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub. Vláda na svém včerejším zasedání také schválila změnu programového dokumentu NZÚ, na jehož základě může MŽP vyhlašovat výzvy z programu Nová zelená úsporám až do roku 2021.

Do programu NZÚ plynou peníze z aukcí emisních povolenek. Výši výnosů ovlivňuje celá řada faktorů, jako je např. kurz eura vůči koruně ad. Celková odhadovaná alokace programu na další výzvy nyní činí 27 mld. Kč. Od svého spuštění v r. 2008 do dnešního dne rozdělil program mezi 74 tisíc žadatelů 20,2 mld. Kč. Ke konci obchodovacího období může být celková částka upravena podle skutečných příjmů z dražeb.

Během letošního roku budou vyhlášeny výzvy pro rodinné a bytové domy. Další výzvy k předkládání žádostí v rámci podprogramu rodinné domy budou pokračovat každý rok až do roku 2021. Výzvy pro bytové domy budou vyhlašovány každoročně až do roku 2019. Pro budovy veřejného sektoru se předpokládá opakované vyhlašování výzev od roku 2019 do roku 2021.

„Program Nová zelená úsporám aspiruje na to, stát se státním dotačním programem, který bude bez zásadnějších změn fungovat dlouhé roky, a občané budou mít jistotu, že z něj budou moci získávat peníze na praktická opatření, jež jim nejen ušetří vynakládané peníze za energie, ale zhodnotí i jejich nemovitosti," uvedl při příležitosti vyhlášení nových výzev ministr životního prostředí Richard Brabec.

Nová zelená úsporám v roce 2015 v kostce

  • V letošním roce bude rozděleno 1,1 mld. korun, z toho 600 milionů na rodinné domy a 500 milionů na bytové domy v Praze.
  • Nově je možné získat příspěvek na menší energetické úpravy, tzv. dílčí opatření s podmínkou snížení tepelné potřeby (energie) o min. 20% (např. okna + dveře + dílčí zateplení).
  • Nově je možné požádat o dotaci i na výměnu elektrického topení za tepelné čerpadlo.
  • Nově je možnost realizovat úsporná opatření i v rodinných domech nad 350 m2.
  • Pokračujeme v jednoduché administrativě programu – méně dokladů, méně ověřených kopií, méně papírování.
  • Rychlejší administrace – 3 týdny na schválení žádosti, 3 týdny na kontrolu dokumentace a výpočet výše dotace, 3 týdny na vyplacení dotace.
  • Nově není třeba použít předepsané seznamy výrobků a firem, ale je potřeba dodržet požadavky na technické parametry.
  • Výše dotace u rodinných domů až 50%, u bytových domů až 20% z výdajů, tzn. až stovky tisíc korun u RD a až milionové částky u BD, max. výše podpory u RD 5 mil. Kč, u BD 10 mil. Kč.
  • Realizace podporovaných opatření v RD nacházejících se v Moravskoslezském a Ústeckém kraji je zvýhodněna zvýšením dotačních částek o 10% (zvýhodnění se nevztahuje na dotaci na zpracování odborného posudku a zajištění odborného technického dozoru).
  • Kompletní podmínky najdou žadatelé od 1. dubna 2015 na stránkách programu.
  • Žádosti budou moci žadatelé podávat elektronicky od 15. května do 31. října 2015 do 12h tamtéž.

Zdroj článku: www.novazelenausporam.cz

Ke stažení:  Podmínky Nová zelená úsporám pro rodinné domy


12.5.2015 - AKCE na podlahové vytápění Giacomini se zárukou 25 let

Časově omezená sleva 10%  na materiál podlahového vytápění Giacomini. Podmínkou je odběr spolu s tepelným čerpadlem. Nabídka je platná do 21.10.2014.

Katalog podlahového vytápění: www.giacomini.cz

Více o záruce:  Záruka na podlahové vytápění Giacomini 25 let



12.5.2015 - AKCE na tepelná čerpadla NIBE

Na základě úspěšných prodejů tepelných čerpadel NIBE v akci Jaro 2015 jsme se rozhodli vyjít vstříc zákazníkům a prodloužit nabídku na cenově výhodné sestavy tepelných čerpadel do 25.května 2015. Rozhodněte se včas využít výhodné nabídky nejprodávanějších sestav tepelných čerpadel vzduch-voda NIBE F2040 + VVM. Pro majitele volných pozemků u rodinných domů stále platí nabídka plošného kolektoru zdarma k zemnímu tepelnému čerpadlu NIBE. TermoWatt s.r.o. je autorizovanou montážní firmou NIBE. - záruka kvalitní práce.

Podrobnosti a akční nabídce NIBE: www.nibe.cz



Zpět na úvodní stránku www.termowatt.cz Přejit na archiv aktualit